20.11.2016 OSTRIČ ali ŽABNIK
Kam na ta oblačen, turoben dan? Ja tja, kamor je organiziran pohod - na Ostrič. Kje pa je ta Ostrič, nam neznan hrib? Pogledam na zemljevid in ugotovim, da je v Čičariji. Ta pokrajina je nam precej neznana, čeprav ni daleč od nas.
Čičarija je kraška pokrajina v severovzhodnem delu Istre. Preko Čičarije se vlečeta dva vzporedna hrbta. Osrednji in najvišji del pokrajine je Slavniško pogorje, na hrvaškem delu je najvišji Orljak. Višje vzpetine so polne kraških vrtač in brezen. V celoti je to pusta pokrajina z veliko sredozemskega grmičevja, nad 800 mnm prevladujeta bukev in jesen, pod to višino pa tudi drugi listavci. Čičarija je ena najskromnejših slovenskih pokrajin, kar je predvsem posledica pomanjkanja vode. Prebivalci se imenujejo Čiči.
Naše izhodišče je bilo nad vasico Zagrad v smeri Ostriča. Hodili smo po travnatih pobočjih, obdanimi s posameznimi drevesi, povečini borom, izredno veliko je tudi brinja. Od tu prihaja odličen brinjevec. Gmajne so ograjene za pašnike. Pričakovali smo, da se bo v ogradah pasla drobnica, videli pa smo le konje, ki so nas z mahajočimi repi pozdravljali. Pogledovali smo proti vrhu Ostriča, ki ga je zakrivala megla. Vseeno smo se podali na višino 1056 m, žal pa smo bili prikrajšani za razgled. Kraški mrzel veter nas je kaj hitro spodil. V zavetrju smo si vzeli čas za malico. Nadaljevali smo pot, megla se je razkadila, vrh Medvižice smo spustili in se povzpeli na najvišji vrh Glavičorka 1083 m. Imeli smo čudovit pogled tako na hrvaško kot našo Istro. Steza in široki kolovoz z oznakami nas je peljal v strmo pobočje Male Plešivice. Z Male Plešivice smo se spustili in nadaljevali v smeri vasice Zagrad, kamor smo se krožno vrnili do izhodišča. Vasici Golac in Zagrad sta manj kot deset kilometrov oddaljeni od glavne ceste, pa vendar se vidi, kako so prebivalci po vojni zapuščali domača ognjišča. Danes se nekateri vračajo in obnavljajo stare hiše, novih skoraj ni. Prijeten dan smo z odličnimi njoki in kozarčkom terana zaključili v obnovljeni turistični kmetiji.
Iva Šibav