21.12.2014 – POHOD OB MEJI BREZ MEJE
Leto smo zaključili s Pohodom ob meji brez meje, ki ga vse od ukinitve meje organiziramo zadnjo nedeljo pred Božičem. Trasa pohoda je vsako leto drugačna, toda vedno v bližini meje in da je še bolj zanimivo, po slovenski in italijanski strani Brd.
Čeprav smo že zakorakali v zimo, pohod ni bil nič kaj zimski. Toplo sonce nas je prijetno grelo ves dan. Že zjutraj, ko smo se zbirali v Gornjem Cerovem, je kazalo svojo moč in preganjalo meglo iz dolin in dolinic, ki jim v Brdih kar ni videti konca. Prvi postanek smo imeli v Števerjanu na trgu pred cerkvijo sv. Florijana. Uživali smo ob pogledih na bližnja in daljna naselja s kuliso zasneženih hribov v ozadju. Nato je sledil spust v dolino in s poti smo pogledovali proti Vipavski dolini na eni in Furlanski nižini na drugi strani. Na opuščenem mejnem prehodu smo videli, kako lahko v enem vinogradu obiraš grozdje v dveh državah hkrati - igra mejnikov pač. Pa še je bilo presenečenj: cvetenje narcis decembra in drevo prave mandarine z zrelimi sadeži, ki smo ga videli ob poti. Navdušilo nas je okusno kakijevo žganje in nadvse slastni posušeni kakiji, s katerimi smo se posladkali med potjo.
V Vipolžah smo si ob lepo obnovljenem gradu vzeli čas za skupinsko spominsko fotografijo. Še en razgled po razgibanem gričevju Brd in že smo bili na izhodišču poti.
Bojan Bužinel





















